• Automatyka i Robotyka
    • Co to jest automatyka i robotyka?
    • Cel kształcenia na studiach magisterskich
    • Dlaczego warto wybrać nasze studia?
    • Organizatorzy
  • Kandydaci
    • Wymagania stawiane kandydatom
    • Warunki przyjęcia
    • Procedura kwalifikacyjna
  • Studia
    • Ogólna organizacja studiów
    • Zasady studiowania
    • Materiały dydaktyczne
    • Pomoc materialna dla studentów
    • Galeria zdjęć i filmów
    • Samorząd, koła naukowe i organizacje studenckie
    • Media
  • Absolwenci
    • Kwalifikacje absolwenta
    • Perspektywy pracy
  • kontakty

Studia

Ogólna organizacja studiów

Studia drugiego stopnia na Politechnice Warszawskiej trwają 3 lub 4 semestry, w zależności od przygotowania kandydatów i sposobu organizacji studiów na poszczególnych wydziałach.

Dla absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunku automatyka i robotyka (posiadających tytuł inżyniera) studia magisterskie trwają zawsze 3 semestry.

Dla absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunków pokrewnych (np. elektronika, informatyka) studia magisterskie również trwają 3 semestry, przy czym dziekan może wówczas wyznaczyć studentowi dodatkowe przedmioty uzupełniające, które są realizowane podczas pierwszego semestru zajęć. Podczas decyzji o wyznaczeniu przedmiotów dodatkowych uwzględnia się treści programowe zrealizowane w czasie studiów pierwszego stopnia (nazwy realizowanych przedmiotów nie są istotne, liczy się wyłącznie ich zawartość merytoryczna). Decyzja jest podejmowana indywidualnie, na podstawie przedstawionych dokumentów (suplement do dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia lub wypis z indeksu) i po rozmowie z zainteresowanym.

Na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW studia drugiego stopnia trwają formalnie 4 semestry i tak też są organizowane dla absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunków tematycznie odległych od automatyki i robotyki. Pierwszy semestr jest wówczas semestrem wyrównawczym (uzupełniającym). Dla absolwentów studiów pierwszego stopnia automatyki i robotyki oraz kierunków pokrewnych (np. elektroniki, elektrotechniki, fizyki, informatyki) studia trwają faktycznie 3 semestry (jak na pozostałych wydziałach). Pierwszy semestr studiów jest zaliczany na podstawie przedmiotów zrealizowanych w trakcie studiów inżynierskich (licencjackich).

Studia są prowadzone w języku polskim i kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra. Zgodnie ze standardami kształcenia liczba punktów ECTS wynosi 30 na semestr, czyli 90 ECTS dla studiów trzysemestralnych i 120 ECTS dla studiów czterosemestralnych.

W programie studiów znajdują się przedmioty obowiązkowe oraz obieralne, w tym obieralne wariantowe (ograniczony wybór w zakresie wariantów).

Zasady studiowania

Ogólne (wybrane) zasady studiowania na Politechnice Warszawskiej są następujące:

  1. Student jest zobowiązany do zaliczenia wszystkich przedmiotów objętych planem jego studiów.
  2. Rok studiów składa się z 2 semestrów (zimowego: październik - styczeń i letniego: luty - czerwiec) i 3 sesji egzaminacyjnych (na początku lutego, w czerwcu i we wrześniu).
  3. W semestrze odbywa się 15 pełnych tygodni zajęć.
  4. Zajęcia są zorganizowane w formie: wykładów, ćwiczeń, laboratoriów, projektów bądź seminariów.
  5. Podstawą zaliczenia przedmiotów są egzaminy oraz inne formy zaliczeń z oceną.
  6. Stosuje się następujące oceny: 5,0 (pięć), 4,5 (cztery i pół), 4,0 (cztery), 3,5 (trzy i pół), 3,0 (trzy) i 2,0 (dwa). Zaliczenie różnych form zajęć z jednego przedmiotu (wykład, ćwiczenia, laboratorium, projekt) prowadzonych w jednym semestrze jest wspólne i następuje po zaliczeniu wszystkich zajęć składowych.
  7. Egzaminy powinny być przeprowadzane w okresie sesji egzaminacyjnej.
  8. W sesji zimowej muszą być wyznaczone nie mniej niż 2 terminy zaliczeń dla każdego przedmiotu, a w sesjach letniej i jesiennej nie mniej niż w sumie 3 dla każdego przedmiotu semestru letniego i co najmniej 1 dla każdego przedmiotu semestru zimowego.
  9. Obecność studentów na wykładach nie jest obowiązkowa, a na pozostałych zajęciach bezwzględnie wymagana.
  10. Średnia w trakcie studiów jest liczona ze wszystkich ocen wpisanych do indeksu traktowanych jednakowo. Przedmioty nie zaliczone mają przypisane 0.
  11. W przypadku nie zaliczenia przedmiotu student może prosić o rejestrację warunkową. W przypadku większej liczby warunków i braku wystarczającej liczby punktów student musi swoją prośbą sformułować pisemnie i uzasadnić.
  12. Z wyjątkiem wykładów powtarzanie zajęć jest płatne.
  13. Ostatni semestr jest semestrem dyplomowym.
  14. Po uzyskaniu zaliczeń wszystkich przedmiotów oraz uzyskaniu pozytywnej oceny pracy dyplomowej student może przystąpić do jej obrony (egzaminu dyplomowego).
  15. Możliwe jest studiowanie według Indywidualnego Planu Studiów dla studentów starszych lat z wysoką średnią.

Materiały dydaktyczne

Do wielu zajęć dostępne są materiały dydaktyczne (skrypty, instrukcje laboratoryjne itp.). Materiały te są dostępne nieodpłatnie dla wszystkich osób uczestniczących w zajęciach.

W ramach projektu Program Rozwojowy Politechniki Warszawskiej w latach 2008-2012 realizowane jest zadanie „Przygotowanie studiów drugiego stopnia na kierunku Automatyka i Robotyka”, którego celem jest wsparcie przygotowania i uruchomienie nowych, dostosowanych do wymagań rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy, nowoczesnych studiów drugiego stopnia na kierunku Automatyka i Robotyka. Dotychczas realizowane były na Politechnice Warszawskiej wyłącznie jednolite 5-letnie studia magisterskie na tym kierunku. Zgodnie z nowymi zasadami (proces boloński), w miejsce studiów jednolitych wprowadza się oddzielne studia inżynierskie i studia magisterskie. Dzięki temu można wybrać na studiach magisterskich taki sam kierunek jak na studiach pierwszego stopnia, kierunek pokrewny lub zupełnie inny. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Pracami kieruje prof. dr hab. inż. Piotr Tatjewski wspierany przez zespół sterujący, w skład którego wchodzą przedstawiciele wydziałów uczestniczących w projekcie (Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, Wydziału Elektrycznego PW, Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW oraz Wydziału Mechatroniki PW). Dokonano uzgodnień programów studiów magisterskich (wyłącznie pierwszy semestr). Opracowno materiały dydaktyczne do 13 wybranych przedmiotów. Aktualnie są opracowywane materiały dydaktyczne do kolejnych 13 przedmiotów (koniec prac w jesieni 2012 r.). Wszystkie materiały dydaktyczne są recenzowane przez specjalistów z automatyki i robotyki.

Dostęp do opracowanych materiałów dydaktycznych

Pomoc materialna dla studentów

O przyznanie pomocy mogą wystąpić kandydaci po otrzymaniu decyzji o przyjęciu na studia. Studenci mogą ubiegać się o przyznanie następujących stypendiów socjalnych:

  1. stypendium socjalnego,
  2. stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych,
  3. stypendium na wyżywienie,
  4. stypendium mieszkaniowego,
  5. zapomogi.

W dalszym toku studiów studenci mogą ubiegać się o przyznanie:

  1. stypendium za wyniki w nauce lub sporcie,
  2. stypendium ministra za osiągnięcia w nauce,
  3. stypendium ministra za wybitne osiągnięcia sportowe,
  4. stypendium fundowanego.

Odpowiednie podania należy składać w dziekanatach. Więcej informacji można znaleźć na stronach www.pw.edu.pl/studenci i www.polibuda.info.

Galeria zdjęć i filmów

Galeria zdjęć

Galeria filmów

Samorząd, koła naukowe i organizacje studenckie

Studia na Politechnice Warszawskiej to nie tylko nauka, wykłady, ćwiczenia, projekty i seminaria. Studia to także możliwość realizacji pasji, zdobycia nowych umiejętności oraz nawiązania znajomości. Działanie w organizacji społecznej i zebrane przy okazji doświadczenie może mieć decydujące znaczenie podczas rozmów z pracodawcami. Osoby chcące aktywnie uczestniczyć w życiu społeczności akademickiej mają możliwość działania w Samorządzie Studentów, w kołach naukowych i w pozostałych organizacjach studenckich.

Samorząd Studentów

Samorząd Studentów jest wybierany na każdym wydziale w wyborach bezpośrednich. Ich członkowie zajmują się stypendiami, dydaktyką, kwaterunkiem, ale także organizacją imprez i wyjść do teatrów. Członkowie wydziałowych rad Samorządu Studentów zasiadają w Radzie Wydziału i współuczestniczą w podejmowaniu najważniejszych decyzji na wydziale oraz zasiadają w Parlamencie Studentów PW. Przydatne adresy:

  • Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej PW
  • Samorząd Studentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW
  • Samorząd Studentów Wydziału Elektrycznego PW
  • Samorząd Studentów Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW
  • Samorząd Studentów Wydziału Mechatroniki PW

Koła naukowe

Koła naukowe pozwalają rozwijać swoim członkom zainteresowania naukowe. Działając w kole, można uzyskać środki na prowadzenie badań, wykonanie projektu, czy też pracy na konkurs naukowy. Na Politechnice Warszawskiej działa bardzo wiele kół naukowych, praktycznie na wszystkich wydziałach.

Koła naukowe umożliwiają uzyskanie wiedzy wykraczającej poza wymagania stawiane studentom. Często prowadzone prace są wykonywane razem z instytucjami badawczymi, a nawet we współpracy z firmami komercyjnymi. Projekty wykonane w ramach prac mogą być wykorzystane do zaliczenia zajęć na studiach. Wykonane projekty często kończą się publikacjami w fachowych czasopismach naukowych, nagrodami w konkursach lub nawet wnioskami patentowymi. Członkowie kół uczestniczą w konferencjach naukowych, gdzie przedstawiają swoje dokonania, w imprezach popularyzujących naukę (Festiwal Nauki, Piknik Naukowy Radia Bis), oraz prezentują wydział podczas Drzwi Otwartych. Koła naukowe organizują wyjazdy integracyjne, wycieczki, utrzymują kontakty z alumnami.

Zdobyta podczas pracy w kole wiedza oraz doświadczenie, potwierdzone wymiernymi osiągnięciami typu publikacja lub nagroda procentują zwykle podczas poszukiwania pracy i podczas kariery zawodowej.

Koła naukowe działające w Politechnice Warszawskiej mają bardzo dobre warunku rozwoju. Każde koło ma swojego opiekuna naukowego, jest nim zazwyczaj doświadczony nauczyciel akademicki. Dzięki wsparciu finansowemu udzielanemu przez Politechnikę Warszawską koła naukowe mają fundusze na realizację swoich projektów naukowych, organizację wyjazdów, szkoleń. Dofinansowanie może pochodzić z różnych źródeł, np. z Funduszu Kulturalno-Wychowawczego, z grantów dziekańskich i rektorskich oraz od sponsorów.

Na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW działają następujące koła naukowe:

  • Koło Naukowe Autonet”
  • Koło Naukowe Cybernetyki”
  • Koło Naukowe IMPULS”
  • Koło Naukowe Innowacyjnych Technologii Informatycznych”
  • Koło Naukowe Inżynierii Biomedycznej i Jądrowej „Biomedyczni”
  • Koło Naukowe Mikroelektroniki i Nanoelektroniki”
  • Koło Naukowe Mikrosystemów „Onyks”
  • Koło Naukowe MuGEd”
  • Koło Naukowe Optoelektroniki
  • Koło Naukowe Radiolokacji i Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów”
  • Koło Naukowe Radiolokacji i Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów
  • Koło Naukowe Robotyki „Bionik”
  • Koło Naukowe Technik Laserowych
  • Koło Naukowe Technik Mobilnych i Sieciowych”
  • Koło Naukowe Techniki Scenicznej”
  • Koło Naukowe Techniki w Medycynie”
  • Koło Naukowe Twórców Gier „Polygon””
  • Koło Naukowe Układów Cyfrowych „Demain”
  • Koło Naukowe Wolne Oprogramowanie na Politechnice Warszawskiej
  • Koło Naukowe Zaawansowanych Systemów Pomiarowych ELHEP”
  • Koło Naukowe Zarządzania Projektami „PMArt”
  • Studenckie Koło Inżynierii Kosmicznej

Na Wydziale Elektrycznym PW działają następujące koła naukowe:

  • Koło Naukowe „Automat”
  • Koło Naukowe Automatyki Elektroenergetycznej „K2E”
  • Koło Naukowe „Błysk”
  • Koło Naukowe „FAZA”
  • Koło Naukowe IEE - Intelligent Energy Europe
  • Koło Naukowe Informatyków-Elektryków „Grupa .net PW Wydział Elektryczny”
  • Koło Naukowe Informatyczno-Elektroniczne „M2”
  • Koło Naukowe „MOSFET”
  • Koło Naukowe Otwartych Technik Informacyjnych i Komputerowych”
  • Koło Naukowe „SIECI”
  • Koło Naukowe „STERY”
  • Koło Naukowe Stowarzyszenia Elektryków Polskich nr 231”
  • Koło Naukowe Systemów Inteligentnego Budynku
  • Studenckie Koło Trakcji Elektrycznej

Na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW działają następujące koła naukowe:

  • Jachtowe Studenckie Koło Naukowe”
  • Koło Naukowe Awioniki „MELAVIO””
  • Koło Naukowe Chłodników”
  • Koło Naukowe Drgań „Omega”
  • Koło Naukowe Energetyki Niekonwencjonalnej „Sknen”
  • Koło Naukowe Energetyków
  • Koło Naukowe Lotników
  • Koło Naukowe Napędów MELprop”
  • Koło Naukowe Robotyków
  • Koło Naukowe „SAE”
  • Koło Naukowe Zarządzania Własnością Intelektualną
  • Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów
  • Studenckie Koło Astronautyczne
  • Studenckie Koło Komputerowych Technik Projektowania

Na Wydziale Mechatroniki PW działają następujące koła naukowe:

  • Koło Naukowe Aparatury Biomedycznej
  • Koło Naukowe Automatyki i Robotyki „Robomatic”
  • Koło Naukowe Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej
  • Koło Naukowe „Cyborg++”
  • Koło Naukowe Mikromechatroniki „MikroKoło”
  • Koło Naukowe Nanotechnologii „NANO”
  • Koło Naukowe „Teleinformatyka”
  • Koło Naukowe Zaawansowanych Technologii”
  • Studencki Oddział SPIE (The International Society for Optical Engineering)
  • Studenckie Koło Naukowe „SAE”

Pełna lista kół naukowych działających na wszystkich wydziałach Politechniki Warszawskiej dostępna jest na stronie internetowej Rady Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej.

Organizacje studenckie

Zakres działalności organizacji studenckich jest znacznie szerszy niż kół naukowych. Na przykład, pozwalają organizować praktyki zagraniczne (IAESTE), śpiewać (Chór Akademicki), podróżować (Akademicki Klub Turystyczny „Maluch”), żeglować (Klub Żeglarski Politechniki Warszawskiej), a także wzbogacają nasze życie duchowe (Soli Deo). Organizacje mają realny wpływ na sprawy uczelni, posiadając swoich reprezentantów w Parlamencie Studentów.

Wybrane organizacje:

  • Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości PW
  • Akademicki Klub Turystyczny „Maluch”
  • Akademickie Stowarzyszenie Katolickie SOLI DEO
  • Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej
  • Erasmu Student Network PW
  • Europejskie Forum Studentów AEGEE-Warszawa
  • IAESTE Komitet Lokalny Studentów Politechniki Warszawskiej
  • Klub Studencki „Amplitron”
  • Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Politechniki Warszawskiej
  • Klub Żeglarski Politechniki Warszawskiej
  • Koło „Klub Szachowy Entropia”
  • Koło Miłośników Muzyki Rozrywkowej
  • Koło PTTK nr 1 przy Politechnice Warszawskiej Oddział Międzyuczelniany w Warszawie
  • Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Warszawskiej
  • Stowarzyszenie Studentów BEST (Board of Europeam Students of Technology)
  • Studencki Klub Żeglarski
  • Studencki Klub Żeglarski Politechniki Warszawskiej
  • Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich
  • Teatr Studentów Politechniki Warszawskiej
  • Warszawski Akademicki Klub Kajakowy „HABAZIE”
  • Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej
  • Zrzeszenie Studentów Polskich

Pełen spis organizacji studenckich działających na wszystkich wydziałach Politechniki Warszawskiej dostępny jest na stronie internetowej. Informator Kół Naukowych i Organizacji Studenckich dostępny jest w pliku.

Media

Z Politechniką Warszawską związane są następujące media:

  • Grupy dyskusyjne PW
  • I.PEWU
  • Miesięcznik PW
  • Newsletter
  • Polibuda.info”
  • Radioaktywne
  • Telewizja TVPW